32° Açık

“Haberden tasarruf olmaz”

Genel - 9 Temmuz 2021 13:00 A A
Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’nin iptalini isteyen ÇGC ve TGS Adana Şubesi başkan, yönetici ve gazeteciler, Basın Anıtı önünde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ve TGS Adana Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği basın açıklaması, Basın Anıtı önünde gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’nin iptal edilmesi istemiyle, başta Adana olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Eskişehir’de aynı gün ve saatte gerçekleştirilen eylemde; “Haberden tasarruf olamayacağı” dile getirildi.
Genelgenin en başta yerel basını bitirmeye yönelik olduğunun dile getirildiği ve TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya’nın okuduğu, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

Resim önizlemesi
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan “tasarruf genelgesi” ile kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması, zorunlu ilânlar dışında ilân yayımlatılmaması yönünde talimat verildi.
Tasarruf tedbiri adı altında alınan bu karar işçisiyle işvereniyle tüm basın camiasını derinden üzmüştür. Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu? Gerçeğe, doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyulan bu günlerde alınan bu karar tüm toplumun zararınadır. Öte yandan bu karar, pandemi, ekonomik kriz ve dijitalleşme ile zaten büyük zorluklar yaşayan yazılı medyaya ölümcül bir darbe vuracaktır.

Resim önizlemesi
Kamu kuruluşlarının abonelikleri ve ilânlardan başka bir geliri olmayan yerel gazetelere uygulanacak bu ambargo onların tek tek kapanmasına, yerel basında çalışan binlerce meslektaşımızın işsiz kalmasına neden olacaktır. Yerel gazeteler devletten destek beklerken bu genelge ile nefes alamaz hâle gelecektir.
Gazeteler bir kamu faaliyeti yürütmektedir. Haber hepimize ekmek ve su gibi lazımdır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının tesis edilmesi demokrasilerin gereğidir. Gazetecilerin işlevini yerine getirebilecekleri koşulların yaratılması hükümet edenlerin görevidir. Toplumun kültürel gelişimi ve doğru bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi doğru değildir. Kamu kuruluşlarına gazete aldırmayarak yapılacak tasarruf devede kulak bile olmayacaktır. Eğer tasarruf ile ekonomik sorunların çözüleceği düşünülüyorsa tasarruf yapılacak kalemlerin yeniden belirlenmesine ihtiyaç vardır.
Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bu genelgenin iptalini istiyoruz.
Başta yerel gazeteler olmak üzere medya kuruluşlarına daha fazla destek verilmesinin ülke demokrasisine katkı sunacağına inanıyoruz.”

“ANADOLU BASININA VURULAN YENİ BİR DARBE”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına yapılan basın açıklamasında, genelgenin Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbe olduğu ifade edildi.
ÇGC Genel Sekreteri Sefa Saygıdeğer tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:
“Türkiye, Covit-19 Pandemisi sürecinde ekonomik ve sosyal yönden zor günler yaşadı. Bu pandemi bizi işimizden ederken, sevdiklerimizden de ayırdı. İşte tam bu noktada Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesi, pandemi sürecinde çok zor bir dönemden geçen yerel medya kuruluşlarını sarstı. Türkiye’de devlete bağlı o kadar kurum, kuruluş varken tasarruf çağrısının büyük yoksulluk içinde yaşama mücadelesi veren yerel basına yapılması çok manidardır.
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek. Öyleyse yerel basında çalışanları nasıl ayakta duracak?. Siz yerel basını yok ederseniz buradan ekmek yiyen muhabirinden matbaacısına kadar milyonlarca insan ve aileleri nasıl yaşayacak?
Alınan karar zaten zor durumda olan ve bitme noktasına gelen Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbedir.
Gece gündüz demeden büyük fedakârlıklarla ve çok düşük maaşlarla halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın çalışanları işsiz kalırsa bunların vebalini kim ödeyecek? Ekonomik ve sosyal dengeler bozulursa o toplumda huzur kalır mı?
Bu yönüyle alınan karardan dönülmesini ya da o kararın gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesini istiyoruz.”
Basın açıklamasına; ÇGC Başkanvekili Mustafa Özke, Başkan Yardımcısı A.Engin Kanber ve Yasemin Atasoy, Genel Sekreter Sefa Saygıdeğer, Genel Sekreter Yardımcısı Süreyya Uri, Mali Sekreter Yardımcısı Hüseyin Arat ile Yönetim Kurulu üyeleri Mutlu Mete’nin yanı sıra TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya ve gazeteciler katıldı.

Genel - 13:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  “Türk basını daima önemini korumuştur”
  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, basından sansürün kaldırılışının 113.  yıl dönümünde önemli mesajlar paylaştı. AVCI’DAN 24 TEMMUZ MESAJI… 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle mesaj yayımlayan MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Ülkemizin, milletimizin yüksek menfaatlerinin kollanmasında Türk basını daima bizim için hayati derecede önemini korumuştur. Belirli bir kişi, zümre, beşeri […]
 • 02
  “Anadolu Basını kurbanlık oldu”
  Basından Sansürün Kaldırılışı’nın 113.Yıldönümü çerçevesinde ÇGC tarafından düzenlenen etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’nin Anadolu Basınını iflasın eşiğine getirdiğine dikkat çekildi 24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü kutlandı. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen etkinlikte, her geçen gün yaygınlaşan sansür anlayışının bir an önce son bulması istendi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen etkinlik çerçevesinde ilk olarak; ÇGC […]
 • 03
  ÇÜ Pozantı MYO’ da Mezuniyet Sevinci…
  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Pozantı Meslek Yüksekokulu’nda 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılını başarıyla tamamlayanlar için mezuniyet töreni düzenlendi. Törene Pozantı Kaymakamı Emrah Akduman, Belediye Başkan vekili Murat Kutlu, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Semih Tangolar, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Nuri Dilek, İlçe Emniyet Müdür Vekili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdaverdi Yıldız, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşundan sonra […]
 • 04
  Elektrik direğinde feci ölüm!
  Adana’da elektrik direğine çıkan kişi akıma kapılarak yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre, olay, merkez Yüreğir ilçesine bağlı Ulubatlı Hasan Mahallesi 3098 sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Selçuk Sayıcı sokaktaki elektrik direğine çıktı. Burada kabloları kontrol ederken akıma kapılan Sayıcı, direkte asılı kaldı. Sayıcı’nın yardımına mahalle sakinleri koştu. Durumun sağlık, CAN-KUR, TEDAŞ ve polis ekiplerine bildirilmesi üzerine olay yerine gelen […]
 • 05
  Basın sansürden kurtulmadıkça özgürlük hayal
  Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, basın yayın kuruluşlarının sansürden kurtulmadığı müddetçe o ülkede özgürlüğün ve özgür düşüncenin hayal olduğunu söyledi. 24 Temmuz Türk Basınında Sansürün Kaldırılması’nın yıl dönümünde yönetim kurulu adına açıklamalarda bulunan Cafer Esendemir, her geçen gün yaygınlaşan sansür anlayışının biran önce sona ermesi dileğinde bulundu. Basının çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından […]