15° Açık

Seyhan Belediyesi kadınlara önem veriyor!

Yerel Haberler - 7 Mart 2021 12:23 A A

SEYHAN BELEDİYESİ KADININ GÜCÜNÜ ORTAYA ÇIKARIYOR 

“Yaşamın her alanında üreten belediye” anlayışıyla hizmet sunan Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi, kadınların gücünü ve emeğini yüceltip, görünür hale getiren çalışmalarla dikkati çekiyor. Kadın istihdamını artırıp, teşvik eden projelerin art arda yaşama geçirildiği Seyhan Belediyesi’nin  ve belediye meclisinin yönetiminde de kadınlar temsil makamlarında Seyhan halkına en iyi hizmeti sunmak için büyük bir özveriyle görev yapıyor. Kadın çalışanların, imzalanan toplu sözleşmeyle ayda bir gün regl ve 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde izin hakkını da elde ettiği Seyhan Belediyesi, geçtiğimiz hafta da kadın meclis üyesinin önerisiyle Gülbahçesi Mahallesi’ndeki 1 Nolu Parka “8 Mart Kadın Parkı” adını verdi.

ÇAĞDAŞ UYGARLIK HEDEFİNE KADINLARIN VE ERKEKLERİN ORTAK MÜCADELESİYLE ULAŞILABİLİR

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefine ancak, kadınlarla erkeklerin ortak mücadelesiyle ulaşılabileceğini dile getiren Başkan Akay, “Kadınlar da erkekler de bireydir. Kadın ve erkek her alanda eşittir. Seyhan Belediyesi’nde de bu eşitliği sağlamak, kadınların emeğini, gücünü ortaya çıkarıp görünür kılmak, kadın temsilini ve istihdamını artırmak için çalışıyoruz. Bu vesileyle kadınların verdiği hak mücadelesinin simgesi olan 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, kadınların verdiği mücadelenin yanında olduğumuzu ifade ediyorum. Seyhan’ı birlikte yöneteceğiz, birlikte başaracağız” diye konuştu.

İKİ KADIN BAŞKAN YARDIMCISI

Göreve geldiği günden itibaren Seyhan Belediyesi’ni üreten belediyecilik anlayışıyla yöneten Başkan Akif Kemal Akay, Av. Rukiye Çinkılıç ile Meclis Üyesi Funda Buyruk’u başkan yardımcılık görevlerine getirerek, kadınların belediye yönetiminde etkin olarak yer almalarını sağladı.

BELEDİYE MECLİSİNİN YÖNETİMİNDE KADINLARIN AĞIRLIĞI

12 kadın meclis üyesinin bulunduğu Seyhan Belediye Meclisi’nde,  Meclis 1. Başkanvekili olarak Yasemen Çelik, Meclis 2. Başkanvekili olarak Türkan Pehlivan, katip üye olarak da Duygu Ayçe Atikaslan, Gülcan Bingöl ve Sultan Zeynep Erciyes görev yapıyor.  Başkan Akay’ın katılamadığı Meclis toplantılarını biri meclis başkanvekili, ikisi katip üye olmak üzere üç kadın meclis üyesi yöneterek, kadınların her görevi layıkıyla yapabileceğini gösteriyor.

KADIN İSTİHDAMINA ÖNCELİK

Seyhan Belediyesi’nin hayata geçirdiği tüm projelerde kadın istihdamını artıracak uygulamalar dikkati çekiyor. Belediye çalışanlarının iş kıyafetlerini dikmek üzere Akkapı Mahallesi’nde kurulan Dikimevi, kadın emekçilerin sergilediği performansla bugün sadece personel kıyafetlerini değil, diğer belediyelerin işçi kıyafetleri  ile ihtiyaç sahibi çocuklara yazlık ve kışlık kıyafet diken dev bir atölye haline geldi.

KADINLAR HEM İSTİHDAM EDİLEREK SOSYAL GÜVENCEYE KAVUŞTU

Başkan Akay, “üreten, istihdam sağlayan ve paylaşan belediyecilik” anlayışıyla “Kendi Mahalleni Kendin Temizle” projesiyle de bir ilke imza attı. Kadınların istihdam edilip sosyal güvence altına alındığı, kadınların temizlik konusunda evlerinde gösterdikleri titizliği yaşadıkları mahallelere yansıttıkları uygulamayla, kadınlar kendi yaşam alanlarında yarı zamanlı çalışıp, evlerini ve ailelerini ihmal etmeden sokakların temizliğini yapmaya başladı.

KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR

Başkan Akay yönetimindeki Seyhan Belediyesi, aralarında sığınmacı ve göçle gelen kadınların da olduğu Seyhanlı kadınlara yönelik projelerle kadınların sosyal uyumunu artırıp, meslek sahibi olmalarını da teşvik ediyor. Kadın Dayanışma Merkezi’nde uygulanan ve sadece son altı ayda 15 bine yakın kadının yararlandığı 3 ayrı projeyle, sığınmacı ve göçle gelen kadınların entegrasyonuna yönelik çalışmalar yaşama geçirilirken, kadınlar seramik ve resim kursu, sabun yapımı gibi mesleki alanlarda da becerilerini geliştirdi. Psikolojik destek, hukuki danışmanlık, sosyal hizmetler ve danışmanlık hizmetlerinin de ücretsiz olarak verildiği Kadın Dayanışma Merkezi’nden yararlanan kadınlar, bugünlerde de kooperatifleşme çalışmalarına odaklandı.

KADINLARIN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTECEK KURSLAR

Seyhan Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezleri (SEYMER) de kadınların kişisel gelişimini artıran, meslek sahibi olmalarını sağlayan, nitelikli zaman geçirebilmelerine öncülük yapacak hobilerle ilgili kurslarla binlerce kadına hizmet veriyor. 2000 Evler, Ahmet Cevdet Yağ, Ahmet Remzi Yüreğir, Bakımyurdu, Gülpınar, İbo Osman, Küçük Dikili, Kültür Merkezi, Narlıca, Şakirpaşa, Tellidere ve Yenibey SEYMER,  dikiş nakıştan, bilgisayarlı muhasebeye, kuaförlükten yabancı dile kadar çok sayıda kursla Seyhan’da yaşayan kadınların yaşam kalitesini yükseltecek hizmetleri sunuyor.

REGL VE 8 MART İZNİ

Cinsiyet eşitliğini, kadın emeğini ve gücünü görünür hale getiren Seyhan Belediyesi, geçtiğimiz günlerde imzalanan toplu sözleşmeyle, belediyenin kadın çalışanları ayda bir gün regl izni ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde izin hakkını da elde etti.

8 MART KADIN PARKI

Seyhan Belediye Meclisi geçtiğimiz hafta içinde de Gülbahçesi Mahallesi’ndeki 1 Nolu Parka “8 Mart Kadın Parkı” adını verdi.

Yerel Haberler - 12:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Genç mühendis adayları Vali Elban’ı bilgilendirdi…
  ÇUKUROVA’LI GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINDAN VALİ ELBAN’A ZİYARET Çukurova Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde okuyan ve 1.5 Adana Wings Of TheFuture Roket Takımı ile Çukurova Hidromobil Takımı’nda görevli üniversite öğrencileri Vali Elban’ı ziyaret etti. Genç mühendis adayları, gerçekleştirdikleri ziyarette Vali Elban’a bilimsel başarıları ve projeleri hakkında detaylı bilgi verdi.   Ziyaret sırasında projeleriyle TEKNOFEST 2019 ve […]
 • 02
  Dr. Menteş, “Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”
  Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Covid-19 pandemisinden kaynaklı 4 milyon 450 bin civarında hasta ve 37 binlere varan ölümün yaşanmasından rahatsız olduklarını dile getirerek ölümlerin daha da artacağı endişesi içerisinde olduklarını söyledi. 3. PİKİ ŞİDDETLİ YAŞIYORUZ ADAMOB Bileşeni kurum başkanlarıyla yaptıkları olağan toplantı […]
 • 03
  Vaka sayısı artınca dolmuşlarda yolcu denetimi arttırıldı
  Adana’da da yeni tip korona virüs vaka sayısı artınca toplu taşıma araçlarında kapasite denetimi arttırıldı.21 Nisan yeni tip korona virüs sonuçlarına göre Türkiye’de son 24 saatte 318 bin 839 Covid-19 testi yapıldı. 61 bin 967 kişinin testi pozitif çıktı, 362 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 3 bin 398 oldu, 52 bin 213 kişinin Covid-19 tedavisinin/karantinasının […]
 • 04
  Toroslar EDAŞ’tan Kozan’a 10,6 milyon TL’lik yatırım
  Elektriğin kesintisiz şekilde ulaştırılması için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Toroslar EDAŞ, Adana ili Kozan ilçesinde enerji nakil hattı yenileme çalışmalarına yenisini ekledi. Kozan ve Feke ilçeleri arasında gerçekleştirilen yeni enerji nakil hattı çalışmalarının proje bedeli 10,6 milyon TL’ye ulaştı. Yatırım sayesinde Kozan ilçe merkezindeki 11 ve Feke ilçe merkezindeki 7 mahalledeki vatandaşlar ile civar […]
 • 05
  Hastanede Tedavi Gören Çocuklardan Resim Sergisi
  Seyhan Devlet Hastanesi’nde bağlı Meydan Çocuk Hastanesi yerleşkesinde, tedavi gören çocukların yaptığı resimlerin sergilendiği bir 23 Nisan kutlama töreni yapıldı. Sivil Toplum Kuruluşlarının da destek verip temsilcileri ile katıldıkları tören hastane yönetimi tarafından organize edildi. Yapılan törende çocuklara çeşitli hediyeler verildi. Kutlama sergisine Adana İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halil NACAR, Adana İyilik Hareketi Yöneticileri […]