Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 10:29 Bu haber 1266 kez okundu
 
2019 şahlanma yılı oldu! Erdoğan: Teslim olacak dediler destan yazdık
Türkiye’nin 2023 yürüyüşünden rahatsız olanların tarihte eşi benzeri görülmemiş saldırılarına maruz kaldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik. Terör örgütlerine boyun eğmedik. Meydanı darbecilere bırakmadık. Ekonomik tetikçilere de teslim olmadık... Türkiye için yazılan senaryolarda 2019 ‘teslim oluş yılı’ öngörülmüştü. Şükürler olsun ki 2019’u yeniden yükseliş yılına dönüştürdük” dedi.
Siyaset Haberi


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye için yazılan senaryolarda 2019’un bir yıkılış ve teslim oluş yılı olarak öngörüldüğünü belirterek, “Rabbimize binlerce şükürler olsun ki biz, 2019 yılını yeniden yükseliş yılı haline dönüştürdük” dedi. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Erdoğan, yetkiyi doğrudan milletten alan bir hükümet olarak yaptıklarının hesabını millete vermenin en başta gelen görevleri olduğunu bildirdi. 9 yıl önce 2023 hedeflerini milletin takdirine sunduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi,

Saldırılara boyun eğmedik

“Türkiye’nin 2023 yürüyüşü, içeride ve dışarıda pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Dikkat ederseniz ülkemize yönelik saldırılar, bu süreçte tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde artmış ve çeşitlenmiştir. Hamdolsun, Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle, bu saldırıların hepsini de boşa çıkardık. Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik. Terör örgütlerine boyun eğmedik. Meydanı darbecilere bırakmadık. Ülkemizin güney sınırları boyunca kuşatılmasına rıza göstermedik. Ekonomik tetikçilere de teslim olmadık. Evet, çok büyük bedeller ödedik, çok acı kayıplar verdik, çok sinsi tuzaklarla karşılaştık ama hepsinin de üstesinden gelmeyi başardık. 2019 yılı, işte bu sıkıntıları tüm ağırlığıyla htiğimiz bir yıl oldu.”

2019 yeniden yükseliş yılı oldu

Türkiye için yazılan senaryolarda 2019’un bir yıkılış ve teslim oluş yılı olarak öngörüldüğünü belirten Başkan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti, “Rabbimize binlerce şükürler olsun ki, biz 2019 yılını yeniden yükseliş yılı haline dönüştürdük. Milli birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirdik. Terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırdık. Darbecilere dünyayı zindan ettik. Sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridorunu parçaladık. Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak yeniden hedeflerimize odaklandık. Şimdi de hem büyümeyi, üretimi, ihracatı, istihdamı güçlendirerek hem Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak, yeni bir şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu bakımdan 2019 yılı icraat sonuçları, Türkiye’nin en zor şartlarda bile neler yapabileceğini gösteren bir başarı hikayesidir."

Bu yıl millete borcumuzu ödeyeceğiz

İnşallah 2020 yılında her alanda çok daha fazlasını gerçekleştirerek milletimize bize verdiği hasbi destek ve yaptığı fedakarlıklar için borcumuzu ödemeye çalışacağız. Bu büyük milletin, şartlar ne olursa olsun istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceğini, içeride ve dışarıda herkese göstereceğimiz bir yıla giriyoruz. Dört gözle Türkiye’nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz. Bunu yaparken kendimizi sürekli muhasebeye çekmeyi ihmal etmiyoruz.”

Yeni yönetim sisteminin en büyük özelliğinin eskiden çok ciddi zaman ve enerji kaybına yol açan düzenlemelerin hızlı ve etkin şekilde yapılabilmesine imkan sağlaması olduğunu dile getiren Başkanı Erdoğan, “İtimadın takip ve kontrole mani olmadığı anlayışıyla bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın faaliyetlerini yakından izliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci yılı vesilesiyle, yeni sistemle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarına işaret eden Erdoğan, “Sonuçta sorunların yüzde 98’inin eski sistemin alışkanlıklarıyla iş yapma eğiliminden kaynaklandığını gördük” dedi.

Erdoğan, aynı şekilde gelecek dönemle ilgili orta ve uzun vadeli planları hazırladıklarını, Meclis tarafından da kabul edilen 11’inci Kalkınma Planının, 2019-2023 dönemini kapsayan orta vadeli yol haritası olduğunu söyledi. Başkan Erdoğan, “Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye” şiarıyla hazırladıkları bu planı, yıllık programlar ve çeyrek dönemlik izlemeler vasıtasıyla adım adım uygulayacaklarını bildirdi.

Saatler anlatmaya yetmez

Konuşmasının sonunda hem geçen 17 yılın genel bir değerlendirmesini hem 2019 yılında yapılanları hem de 2020’de yapılacakları özetle anlattığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunlar tabii yaptıklarımızın, yapacaklarımızın bütünü değil, o zaman saatler sürer. Ülke ve millet olarak içinden geçtiğimiz tarihi sürecin farkında bir şekilde, 2020 yılında da mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 2020 yılının ilk 6 ayını kapsayan, 537 eylem içeren ve bütçesi 34 milyar lira olan 180 günlük icraat programımızı da 1 Ocak itibarıyla uygulamaya aldık. İnandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz. Rabbimizin yardımının ve milletimizin desteğinin hep yanımızda olacağına yürekten inanıyoruz.”

Türkiye 4 alanda yükseliyor! Eğitim, sağlık, adalet, emniyet

Geçen yılı zor ama bir o kadar da verimli çalışmalarla kapattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel tabloya bakıldığında, 2019 yılı icraat programlarında yer alan 1451 eylemin 1161’ini tamamlandıklarının görüldüğünü söyledi. Başkan Erdoğan, “Bütçe konusundaki tüm sıkıntılara rağmen, 2019’un birinci yarısındaki eylemlerde yüzde 98, ikinci yarısındaki eylemlerde ise yüzde 89 gerçekleşme oranı yakaladık. Bu eylemlerin hayata geçmesi için yaklaşık 68 milyar lira bütçe kullandık” bilgisini paylaştı. Hükümete ilk geldiklerinde Türkiye’yi 4 sütun üzerinde yükselteceklerinin sözünü verdiklerini, bunları da eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olarak belirttiklerini anımsatan Erdoğan, gerek Türkiye genelinde gerekse illerde hayata geçirdikleri icraatları da hep bu önceliklere göre anlatmayı tercih ettiklerini söyledi.

Eğitimde kalite yükseliyor

2019 yılı değerlendirmesine eğitimle başlayan Erdoğan, şunları anlattı, “Geçtiğimiz 17 yılda eğitim-öğretimde, öncelikle altyapıyla ilgili eksikleri gidermenin gayreti içinde olduk. Çocuklarımızı 70-80 kişilik sınıflardan kurtarmak ve üniversite kapılarında yaşanan yığılmaları önlemek için kolları sıvadık. Öğretmen sayısını 652 bin ilaveyle 947 bine çıkardık. Derslik sayısını 316 bin ilaveyle 589 bine yükselttik. Üniversite sayısını 131 ilaveyle 207’ye, akademik personel sayısını 98 bin ilaveyle 169 bine ulaştırdık. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı ise 1,6 milyondan 8 milyona tırmandı. Bizim üniversite öğrenci adaylığımızda 10 öğrenciden 1 kişi üniversiteye girerken hamdolsun şimdi neredeyse 10’da 10 üniversiteye girer duruma geldik. Bu yılın ilk yarısında 13 bin 750 yatak kapasiteli 21 öğrenci yurdunu daha hizmete açıyoruz. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, bu yılın ilk altı ayında 2 bin ve izleyen dönemde 10 bin daha Beceri Atölyesi kurmayı planlıyoruz. Mesleki eğitim-öğretim merkezlerini güçlendiriyoruz. Bu okullarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitim-öğretimi alan gençlerimizin, fark derslerini yine aynı yerlerde vererek lise diplomasına sahip olabilmelerinin önünü açıyoruz.

Yerli ilaca ağırlık

“Yerli ilaç ve plazma üretimi ile yerli cihaz geliştirilmesi konusunda engel çıkartanların yaptıkları, vatana ihanetle eş değerdir. Bu konuda kimseye müsamaha göstermeyeceğiz. Sağlık turizmi yoluyla ülkemize gelen hasta sayısı 2019 Kasım sonu itibarıyla yıllık 470 bine ulaştı. Bu sayıyı önce 750 bine, ardından 1,5 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını yapacağız. Dumansız hava sahası uygulamasında mevzuattaki boşlukları ortadan kaldırarak, daha etkin mücadele yürüteceğiz. Hastanelerimizin yatak sayısını 240 bine çıkarttık. Doktor sayımızı 92 binden 161 bine, sağlıkçı sayımızı ise 378 binden 1 milyon 25 bine çıkardık.”

Erken adalet dönemi

“(Arabuluculuk benzeri idari sulh sistemi) Bu konudaki hazırlıkları 2019’da tamamladık, inşallah yakında konu Meclis gündemine gelecektir. 2019 yılında uzlaştırma bürolarında görüşülen 270 bin dosyadan 231 bini uzlaşmayla sonuçlanmıştır. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz.”

Terörün başını ezdik

“PKK/YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar, ülkemize saldırması için beslenip büyütülen ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz. Aynı şekilde organize suç örgütlerine de göz açtırmıyoruz. Geçtiğimiz yıl PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilerek, pek çok eylem engellendi. DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütlerine yönelik operasyonlarda da 388 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Amacımız, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her karışında insanlarımızın güvenli, huzurlu, geleceğinden emin bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Nitekim, hırsızlık olayları son üç yılda İstanbul’da günde 78’den 34’de, Ankara’da 4’e, İzmir’de ise 6’ya düştü.”

Otomobil hayali gerçekleşiyor

“2023 sanayi ve teknoloji stratejimizi paylaştık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi, “2022 yılında seri üretime geçecek Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobil prototipini milletimizin takdirine sunduk. Türkiye’nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaştık. Bu süreci yakından takip etmeyi ve desteklemeyi sürdürecek ve milletimizin hizmetine sunmayı başaracağız. Gemlik’te 1 milyon metrekarelik alanda üretim yapılacak. Teknoloji odaklı sanayi hamlesini başlattık. Geçtiğimiz yıl 136 milyar liralık sabit yatırım için teşvik belgeleri düzenledik. Toplamda 212 binin üzerinde ilave istihdam oluşturacağız. KOBİ’lerimize 2,3 milyar liralık destek sağladık. 2 bin 87 projeye 1 milyar 49 milyon lira kaynak aktardık.

Kanal İstanbul çok yakında

Çok tartışılan Kanal İstanbul projesiyle ilgili de son noktayı koyan Başkan Erdoğan, şunları anlattı, “Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz. Yarım asır önce Boğaziçi Köprüsü için ‘felaket’ diyen zihniyet şimdi de aynısını söylüyor. Karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğu konusunda bilgileri yok. Ne rakam, ne gösterdikleri yerler doğru. İstanbul Boğazı yaklaşık 45 bin geminin geçtiği, insan baskısının arttığı bir yere dönüştü. Tek çare alternatif bir su yolu inşa etmektir. Bu kanal büyükşehir belediye başkanlığından beri savunduğumuz bir projedir. İstanbul Havalimanı 1’inci fazını açtık. İç hatta 12,5 milyona yakın, dış hatta 39,5 milyona yakın 51 milyonu aşkın trafiğine ulaştı. ilk etabının ikinci fazını da haziran ayında hizmete açmayı planlıyoruz.

Savunma sanayi yerli-milli oldu

Savunma sanayinde göz kamaştıran başarılara değinen Başkan Erdoğan, şu bilgileri verdi, “Ülkemizi dış bağımlılıktan kurtarma amacıyla yerlilik oranını yüzde 70’lere çıkardık. 2002 yılında sadece 62 savunma sanayi yürütülürken bugün 700’e ulaştı. Yıllık savunma sanayi cirosu 9 milyar dolara yaklaştı. İhracatımız 2,7 milyar dolara yükseldi. Milgem Projesi’nin 4’ncü gemisi Kınalıada’yı da teslim ettik. Milli Gemisavar Füzemizi yerleştirdik. Denizaltılarımızdan ilki olan Pirireisi havuza çıkardık. Anadolu Çıkarma Gemimizi Deniz Kuvvetleri envanterine alıyoruz.

Doğu Akdeniz’de hakkımızı aldık

Akdeniz’deki hakların sonuna kadar savunulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu, “Doğu Akdeniz’i yakından takip ediyoruz. Türkiye ve KKTC’yi dışlama girişimlerine izin vermeyeceğiz. Hem çıkarlarımızı hem de soydaşlarımızın haklarını korumakta kararlıyız. Akdeniz’de önce KKTC ve Libya ile yapılan anlaşmalarla kurulan oyunu bozduk. Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakatını imzaladık. 2020’de bu alanları ruhsatlandırıp, arama ve sondaj faaliyetlerine başlıyoruz. İlk olarak Oruçreis bölgede sismik çalışmalar yürütecek. Libya’da meşru hükümetin ayakta kalması için askerimizi gönderiyoruz.

Faiz belasından kurtuluyoruz

Öncelikle, saldırı dalgasının ilk ayağı olan döviz kurunu, nispeten istikrarlı bir çizgiye oturttuklarını belirten Başkan Erdoğan, şöyle devam etti, “Faizin kademeli olarak aşağıya inmesi için adımları attık. ‘İnmesi gerekir’ dedik ve indi, iniyor. Bugün de yine bir açıklama yapılacak. Tüm sıkıntılara rağmen 2019 enflasyonu da yüzde 11,8 oranı ile bu genel görünümün çok dışında kalmadı. Yeni Ekonomi Programı’nda enflasyonun bu yıl yüzde 8,5’e, program dönemi sonunda da yüzde 4,9’a düşmesini hedefliyoruz. 2019’un üçüncü çeyreğindeki yüzde 0,9’luk pozitif büyümeyle ülkemiz yeniden büyüme dönemine girdi. Bu yıl yüzde 5 büyüme oranına ulaşarak yüzde 3,4 oranındaki küresel büyüme beklentisinin üstüne çıkmayı hedefliyoruz.

Memlekete iş aş gelecek...

İşsizlikle mücadeleye özel önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan şunları ifade etti, “Yeni Ekonomi Programı’na göre, önümüzdeki 3 yılda istihdamı 3,2 milyon kişi artırarak, 2022’de işsizliği yüzde 9,8’e indirmeyi hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl yapılan 2 bin 845 kişilik atamalarla birlikte toplam 26 bin 684 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını sağladık. Bu yılın ilk yarısında 600 kişiyi daha istihdam edeceğiz. Çiftçilere toplamda 138 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Bu yıl 6,6 milyar lira hayvancılık desteği vereceğiz. Et ithalatını daha da azaltacak ve 2022’de tamamen sıfırlayacağız.'

300 bin konut yenilenecek 

Ekonomik canlanmaya yönelik ve sosyal faaliyetleri sıralayan Başkan Erdoğan şunları kaydetti, “En fazla 5 yıl içinde acilen dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutumuz var. Amacımız, 100 bini İstanbul’da olmak üzere, her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamaktır. Bu yıl 38 ilde daha millet bahçelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Kültür ve turizm faaliyetlerini ülkemizin tüm bölgelerine ve sezonu 12 aya yayarak, 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir hedefine ulaşılacağımıza inanıyoruz. 2019’da ülkemize gelen ziyaretçi sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 51,5 milyonu buldu. Bu yılın ilk yarısında 15 yeni spor tesisini daha hizmete açıyoruz.

2020’de milli uzay dönemi başlıyor

İstanbul Havalimanı’nın ilk etabının ikinci fazını, haziran ayında hizmete açmayı planladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları aktardı, “Milli Uzay Programı’nı bu yılın ilk yarısında ilan edeceğiz. TÜRKSAT 5A uydusunu, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde fırlatıyoruz. İlk yerli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’yı bu yıl tamamlayacak ve 2021 yılında uzaya fırlatacağız. Ayrıca önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni bir ivme yakalamayı umut ediyoruz. Yine yılın ilk 6 ayında Basra ve Musul Başkonsolosluklarımızı faaliyete geçirmeyi, Necef ve Kerkük’te yeni başkonsolosluklar açmayı planlıyoruz.

 

Kaynak: Editör: Resul Bozkurt
 
Etiketler: 2019, şahlanma, yılı, oldu!, Erdoğan:, Teslim, olacak, dediler, destan, yazdık,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Göztepe
4
0
0
1
1
2
2
Fenerbahçe
3
0
0
0
1
1
3
BB Erzurumspor
3
0
0
0
1
1
4
Hatayspor
3
0
0
0
1
1
5
Antalyaspor
3
0
0
0
1
1
6
Alanyaspor
3
0
0
0
1
1
7
Galatasaray
3
0
0
0
1
1
8
Beşiktaş
3
0
0
0
1
1
9
Fatih Karagümrük
3
0
0
0
1
1
10
Kayserispor
3
0
0
0
1
1
11
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
12
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
13
Sivasspor
0
0
1
0
0
1
14
Gençlerbirliği
0
0
1
0
0
1
15
Başakşehir FK
0
0
1
0
0
1
16
Trabzonspor
0
0
1
0
0
1
17
Gaziantep FK
0
0
1
0
0
1
18
Kasımpaşa
0
0
1
0
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
1
0
0
1
21
Denizlispor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı